Kliknij tu, jeśli szukasz szczegółowych wiadomości o leczeniu presbiopii.
Presbiopia, czyli starczowzroczność, to jeden z często występujących procesów powiązanych bezpośrednio ze starzeniem się. Jej oznaką jest pogorszenie widzenia na nieduże odległości, co w istocie przeszkadza w rozwiązywaniu krzyżówek, czytaniu książek, korzystaniu z telefonu komórkowego czy laptopa oraz wykonywaniu szeregu codziennych aktywności. Starczowzroczność jest konsekwencją osłabienia zdolności oka do akomodacji bądź jej całkowitej straty. Metodą na rozwiązanie tego problemu może być przepisanie okularów, aczkolwiek powoduje to komplikacje. Szkła do bliży zakłócają widzenie dali, okulary progresywne bywają przeważnie drogie, natomiast modele dwuogniskowe najczęściej nie są wygodne. Doskonałym wyjściem może okazać się zatem wyeliminowanie starczowzroczności w wyniku zabiegu.
Korekcja starczowzroczności. Dlaczego jest konieczna?
Jak już nadmieniliśmy, leczenie starczowzroczności umożliwia uniknięcie licznych przeszkód przy wykonywaniu codziennych, najprostszych czynności. Ludzie mający to schorzenie (warto podkreślić, że często pierwsze objawy starczowzroczności ujawniają się niedługo po 40-tym roku życia) mają problemy z czytaniem lub korzystaniem z urządzeń elektronicznych, jak również jazdą komunikacją publiczną (trudności ze sprawdzeniem planów jazdy) czy dokonywaniem zakupów (w gruncie rzeczy uniemożliwia odczytanie ceny towaru). Na domiar tego, w przeciwieństwie do miopii, starczowzroczność nie jest rekompensowana przez zdolność wyraźniejszego widzenia dalszych obiektów, a używanie szkieł korekcyjnych okazuje się dla chorego niewygodne. Nie należy też zapominać, iż wada ta się ciągle pogłębia, a każde kolejne dwa lata przynoszą z reguły pogorszenie widzenia w przybliżeniu o 0,25 dioptrii.
Korekcja starczowzroczności – jakie sposoby są dostępne?
Poza korektą z użyciem okularów, dostępne jest również leczenie starczowzroczności z wykorzystaniem lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają potrzebę korzystania ze szkieł korekcyjnych. Techniki jak np. PRESBYMAX® są też drogą ku temu, żeby podczas pojedynczego zabiegu całkowicie wyeliminować wadę w obu oczach.
Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]