Technologia POD a wczesne diagnozowanie raka piersi

wczesne diagnozowanie raka piersi

Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, którą każdego roku wykrywa się łącznie u ponad miliona kobiet we wszystkich zakątkach świata. W dużym odsetku kazusów ten złośliwy nowotwór diagnozowany jest z opóźnieniem, co wielokrotnie potęguje niebezpieczeństwo przerzutów na inne narządy (m.in. wątrobę lub układ kostnybądź płuca), jak również zgonu. Pomimo, iż od dziesięcioleci organizowane są liczne kampanie mające na celu informowanie o konieczności regularnych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, nieprzerwanie na tę chorobę umiera co roku setki tysięcy osób, w tym również mężczyzn.

Gęste piersi a diagnostyka raka piersi

Tak zwane gęste piersi są jedną z przyczyn trudności z rozpoznaniem raka piersi na początkowym etapie. Charakteryzują się one tym, że dominuje w nich tkanka gruczołowa nad tkanką tłuszczową. Dostrzeżenie guzków w gęstych piersiach jest daleko trudniejsze – anomalie w tkance nie są zauważalne, dlatego że zarówno gruczoły, jak i guzzmiany nowotworowe, znakowane są na rezultatach badań mammograficznych jasnym kolorem. Zmiany ciężko również poczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są zatem okrutne – kobiety posiadające gęste piersi są kilkukrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam guz nowotworowy wykrywany jest u nich w szeregu przypadków na późnym etapie rozwoju, co poważnie zmniejsza szanse skutecznej terapii.

Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne – technika w służbie kobiet

Rodzimy start-up technologiczno-medyczny AILIS zaprojektował urządzenie diagnozujące zmiany nowotworowe – nawet te drobne – u kobiet z gęstymi piersiami. System monitoringu piersi zastosowany w urządzeniu AILIS opiera się na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Za sprawą obrazowania układu naczyń krwionośnych i wczesnego rozpoznania procesu angiogenezy, dysponuje ona dużym potencjałem wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z zastosowaniem tego urządzenia daje kobietom całkowity komfort: odbywa się bezdotykowo, bez uczestnictwa osób postronnych i trwa raptem 4 minuty. W metodzie proponowanej przez AILIS analizę rezultatów badania wykonuje AI. Radiolog bada wyłącznie przypadki, gdzie jest wysokie prawdopodobieństwo rozrostu nowotworu. Wprowadzenie do sprzedaży systemu przygotowanego przez start-up AILIS pozwoli w niedalekiej przyszłości na tańsze i szybsze diagnozowanie raka piersi.

Nasze dane:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków