Ortokorekcja – sposób na krótkowzroczność i astygmatyzm

Ortokorekcja – sposób na krótkowzroczność i astygmatyzm

Niezbędne informacje w temacie ortokorekcji. Przekonaj się!

Czy noszenie okularów przy krótkowzroczności jest nie do uniknięcia? Okazuje się, iż przy niewielkiej wadzie wzroku okulary mogą okazać się niepotrzebne, gdy zdecydujemy się na ortokorekcję.

Ortokorekcja – korekta krótkowzroczności w trakcie snu

Wady wzroku takie jak krótkowzroczność oraz astygmatyzm są kłopotliwe i potrafią dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Da się je wyeliminować z pomocą lasera, aczkolwiek wiele osób nie decyduje się na taki zabieg ze strachu przed ingerencją lasera lub wprost z powodów finansowych. Nie oznacza to jednak, iż są one definitywnie skazane na noszenie okularów i obserwowanie powolnego pogłębiania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i spowolnić jej postęp za pomocą ortokorekcji – niechirurgicznej, bezpiecznej, a – przede wszystkim – skutecznej metody polegającej na korekcie kształtu rogówki w trakcie snu. Jak to przebiega? Kiedy osoba, która nałożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki wpływają na nabłonek rogówki, zmieniając jej kształt przez stosowne jej spłaszczenie w rezultacie czego niwelują przyczynę wady wzroku. Działanie szkieł ortokorekcyjnych jest dostrzegalne w wielu przypadkach nawet na drugi dzień po ich pierwszym zastosowaniu. Trzeba jednak uwydatnić, iż nie jest to działanie trwałe jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt podtrzymuje się wyłącznie przy cyklicznym noszeniu z ortosoczewek i, oczywiście, restrykcyjnym stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego, gdyż inaczej mogą wystąpić powikłania. Poprawa kształtu rogówki przez otrokorekcję jest w pełni odwracalna – po przerwaniu noszenia szkieł ortokorekcyjnych rogówka wraca samoistnie do swojego uprzedniego kształtu.

Kto może poddać się metodzie ortokorekcji?

Krótkowzroczność to wada, która dotyka ludzi w różnym wieku, również najmłodszych. Dobrą wiadomością jest więc to, że ortosoczewki mogą stosować dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu każdego dnia mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich przyjaciele ze zdrowym wzrokiem. Wypada jednak wiedzieć, że ortokorekcja jest niewskazana przy wadzie powyżej -8 dioptrii. Kształt rogówki każdej osoby jest inny, w związku z tym soczewki używane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po szczegółowym badaniu wzroku oraz wykonaniu mapy rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to m.in. uraz gałki ocznej i choroby autoimmunologiczne.

Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]