Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

Sprawdź więcej szczegółów o urologii w Krakowie na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

U wielu pacjentów spotkanie z urologiem powoduje skrępowanie. Schorzenia, które bada urologia, postrzegane są jako niezwykle intymne, co sprawia, iż osoby, które dostrzegły u siebie pewne przejawy choroby, w wielu przypadkach opóźniają o wiele miesięcy wizytę u urologa. Takie postępowanie jednakże może rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Udaj się do urologa!

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie diagnostyką i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek, czy produkcję hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać wiele różnorodnych symptomów, które nieraz są bagatelizowane przez chorych w nadziei, że same miną. Na jakie w związku z tym symptomy trzeba zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako bodziec do bezzwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany związane z moczem, czyli jego ciemne zabarwienie, spienienie czy obecność w nim krwi albo ropy, ale również pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy bywają również mniej ewidentne, np. opuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból w okolicy podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, toteż mężczyźni powinni zgłosić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem wzwodu, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką czy kiedy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Trzeba też zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci na ogół umawiają się do poradni urologa celem przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu), otrzymania porady dotyczącej wazektomii, a także leczenia wodniaka jądra, stulejki bądź torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie wykonują także wiele skomplikowanych zabiegów, jak np. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]