Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Potrzebujesz wiadomości o biopsji gruczołu krokowego? Dobrze trafiłeś!

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina postacią oraz wielkością kasztan. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, stąd tak istotne jest jej cykliczne badanie. Pozwala to rozpoznać zapalenie lub przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem zauważyć niepokojące zmiany rakowe. Trzeba zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno lekceważyć niebezpieczeństwa jego prawdopodobnego rozwoju.

Trudności mikcją i wzwodem – niepokojące objawy

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeżeli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak trudności z erekcją i ejakulacją, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, ale także przerywany strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje spore niebezpieczeństwo rozwoju raka. By jednakże mieć absolutną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania w tym samym czasie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg, który w większości wypadków trwa ok. 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi posiadanie rozrusznika serca, mała krzepliwość krwi czy alergia na niektóre leki. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]