Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Dalsze informacje o oknach zabytkowych drewnianych.

Okna zabytkowe zwykle prezentują się dużo lepiej niż te produkowane współcześnie i są wielką dekoracją obiektów. Względy estetyczne to oczywiście ich nie ostatnia mocna strona, a na ich cenę w dużym stopniu wpływa także wiek. Podobnie jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna powinny być konserwowane według przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z użyciem kupionych w markecie materiałów. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są też otwierane od góry, a to powoduje, że potrzebne stają się lufciki, z użyciem których możemy wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, który wykazuje sporo atutów, ale potrzebuje regularnej konserwacji, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich kwalifikacji – taki typ okna charakteryzuje się bowiem użyciem różnych, dziś już rzadko widywanych, technologii. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie posiadają dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku mogą otrzymać dotkliwe kary.

Nasze dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]