Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców

Badania kierowców Bielsko Biała - kliknij tutaj po więcej informacji o tych usługach.

Badania psychologiczne mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale również poznania cech psychologicznych jednostki, które potrzebne są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – co się na nie składa?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, nierzadko bardzo się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie ma czego się bać. Całość badań składa się z testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego, testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Ujmują m.in: psychotyzm, ekstra- oraz introwersję i neurotyzm. W przypadku testów aparaturowych specjalista sięga po miernik czasu reakcji, stereometr, wirometr, aparat krzyżowy i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy używają okularów, powinni jedynie pamiętać, aby wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E. Przechodzić muszą je także osoby, które chcą wykonywać zawód egzaminatora lub instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że poddać muszą się im również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je wyłącznie raz.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]