Izolacja fundamentów ma ogromne znaczenie

Izolacja fundamentów ma ogromne znaczenie

Osłona fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się negatywnie na zdrowiu mieszkańców.

Komu powierzyć realizację izolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto zlecić opracowanie najlepszej metody hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnym przypadku. Wszak użycie stosownych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Ważna jest też szczegółowa analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można zbadać czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się niebezpieczeństwo podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, iż po deszczu fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią stosuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zastopuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów także powinno się powierzyć profesjonalistom, ponieważ nierzadkim błędem mniej doświadczonych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących warunków i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) czy też wykorzystanie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych własności wodochronnych. Nienależyte ukończenie prac czy wykorzystanie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgotnością może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.