Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Zamów badania psychologiczne Bielsko Biała na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz busów. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z prawem powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości, umiejętność szybkiej reakcji i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]