Kurs dolara i jego wymiana – korzystaj z kantoru online

Kurs dolara i jego wymiana – korzystaj z kantoru online

Uzyskaj więcej informacji o kursie dolara.

W latach 80-tych każdy chciał posiadać przynajmniej kilka banknotów dolarowych, by wybrać się na zakupy do Pewexu. Z kolei dekadę później trzymanie oszczędności w amerykańskiej walucie było wyznacznikiem sukcesu w życiu zawodowym. Współcześnie spora część Polaków zamawia każdego dnia zakupy płacąc w dolarach, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji i opcji internacjonalnej wysyłki przedmiotów z dużych światowych portali zakupowych. Nic zatem dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już sentymentu, a nabyć go da się nawet bez ruszania się z domu, bo od kilku lat w naszym kraju działają kantory online, które wymieniają dolary na złotówki po nierzadko bardziej opłacalnym kursie niż w instytucjach bankowych.

Co należy wiedzieć o dolarze amerykańskim?

Określenie „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Takim mianem określano czeskie monety o wadze 1 uncji srebrnego kruszcu. I rzeczywiście na początku walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty dolarowe, które przez wiele lat miały szeroką grupę przeciwników, zostały wprowadzone do obiegu dopiero w latach 60-tych XIX wieku jako rozwiązanie kryzysu związanego z brakiem monet. Co interesujące, banknoty dolarowe nie są wykonane z papieru, a z kompozycji włókien lnianych (ok 25%) oraz bawełnianych (ok 75%) z dodatkiem kilku innych ingredientów, pozostających sekretem. Nie znaczy to jednakże, że banknoty dolarowe są bardziej trwałe – zbadano, że niskie nominały krążą w obiegu nie dłużej niż 5 lat, z kolei banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a wytworzony z nich materiał jest oddawany podmiotom, które sporządzają z nich materiały budowlane. Monety pozostają w obiegu około 30 lat, jakkolwiek są one także zazwyczaj gubione, a częstokroć wręcz wyrzucane. Podług statystyk tak kończą co roku blisko 62 miliony dolarów w bilonie.

Kurs dolara – jego notowania sprawdzisz na stronach kantorów

Dolar to nazwa kilku walut jednak nie ukrywajmy, że gdy mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który jeszcze w XX w. był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w ostatnich latach pomału tracił swoją pozycję. Niemniej jednak wymiana dolara nadal stanowi pokaźny wycinek obrotów na rynku Forex. Zainteresowani aktualnym kursem dolara mogą w dowolnej chwili poznać jego cenę m.in. na stronie kantoru online, gdzie kurs walut odświeżany jest co kilka chwil. Prócz tego, można tam porównać wartość dolara z najświeższymi kursami najważniejszych walut, jak również przeanalizować historyczne dane dotyczące jego kursu.