Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Szukasz informacji o Krajowym Systemie e-Faktur? Dobrze trafiłeś!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., ale ostatecznie osoby prowadzące działalność na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – jednakowy format dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma ściśle ustaloną strukturę danych opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie mało co mówi człowiekowi, który nie umie go rozszyfrować, jednak dla stosownego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu będzie całkowicie czytelny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednolitą strukturę niezależnie od tego którego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to znamienny krok do przodu zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory częstokroć mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują możliwość pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z konieczności wysyłania pliku JPK_FA

Wszyscy właściciele firm od stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, że nie zgubią faktury (KSeF zachowuje dane o nich przez 10 lat), wcześniej odbiorą zwrot VAT oraz nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego oraz VAT. Co ważne, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, lecz musi ono zostać zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]