Co to jest system SWIFT?

Co to jest system SWIFT?

Szczegółowe informacje na temat systemu bankowego SWIFT. Przekonaj się!

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z fundamentów efektywnego działania bankowości światowej.

System bankowy SWIFT używają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny stosowany dzisiaj system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Polsce funkcjonują również z systemów: SEPA, SORBNET oraz Elixir.Na całym świecie działają także przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze danego kraju.

Co jest wobec tego najważniejszym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie kraje świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy oraz wiele innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]