Przewożenie rowerów samochodem – platforma rowerowa na hak

Przewożenie rowerów samochodem – platforma rowerowa na hak

Sprawdź, gdzie zamówić platformę rowerową na hak.

Rozbudowa tras rowerowych nie tylko w największych aglomeracjach, lecz również w wielu miejscowościach turystycznych w kraju i za granicą spowodowała, iż pakując się na urlop zastanawiamy się, czy zabrać ze sobą rower. Gdy nasz rower to „składak”, a przy tym wyjeżdżamy bez współtowarzyszy, można po prostu przygotować dla niego przestrzeń w bagażniku. Trudności pojawiają się, jeśli podróżujemy w dużym gronie i musimy zabrać trzy lub cztery rowery. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z platformy rowerowej.

Jak platforma rowerowa na hak oddziałuje na prowadzenie pojazdu?

Rowery da się transportować na dachu auta, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, bądź na platformie rowerowej montowanej na haku. Zarówno pierwsza, jak i druga metoda umożliwia przewóz aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztownym rozwiązaniem, jednak mają również parę minusów. Umocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, może być trudne w szczególności dla osób o niskim wzroście. Poza tym ustawienie rowerów na bagażniku dachowym zmienia wysokość samochodu, i chociaż z reguły nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niskimi mostami, kładkami dla pieszych czy bramami, to wpływa na sterowność samochodu ze względu na to, że jest on bardziej czuły na intensywne powiewy wiatru. Z kolei platformy rowerowe zakładane na hak wydłużają auta, w następstwie tego osoby je prowadzące powinni zachować wyjątkową ostrożność podczas parkowania tyłem oraz cofania auta. Jednoślady ułożone na platformie w wielu przypadkach też sterczą poza boczną krawędź samochodu, co może przeszkadzać w wymijaniu innych aut na ciasnych uliczkach.

Jaki bagażnik rowerowy zamówić?

Postanawiając o kupnie platformy na rower na hak wypada najpierw odpowiedzieć sobie na parę pytań. Jest to stosunkowo kosztowny zakup, wobec tego należy już na wstępie ustalić ile sztuk jednośladów ostatecznie będziemy chcieli transportować. Platforma rowerowa od dobrego producenta, np. od Thule, posłuży nam wiele lat i jeśli kupujemy ją z myślą o rodzinnych wyjazdach, opłaca się zdecydować się na taką, na której zmieścimy 3 lub 4 jednoślady. Inną ważną kwestią jest obliczenie łącznej masy rowerów – przed kupnem bagażnika należy zweryfikować czy utrzyma on ładunek jaki zamierzamy na nim zawiesić. Sprawdźmy dodatkowo jak przytwierdzane są rowery do platformy na hak. Większa ilość zaczepów utrzymujących jednoślad na miejscu minimalizuje zagrożenie jego przesunięcia się w czasie przewozu, grożące ewentualnym zarysowaniem karoserii. W razie pytań, który bagażnik na rower kupić, zalecamy skonsultować się z przedstawicielem sklepu mającego w ofercie taki asortyment.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]