Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Sprawdź, gdzie kupić łańcuchy śniegowe, wejdź na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych można nabyć?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach terenowych, ciężarowych, dostawczych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi, motywem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Różne są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. By się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]