Kryminalne książki, horrory i thrillery – lektura strachu i przyjemności

Kryminalne książki, horrory i thrillery – lektura strachu i przyjemności

Więcej szczegółów o literaturze kryminalnej.

Znacząca rzesza pasjonatów książek interesuje się upiornymi opowiadaniami. Jedni wolą opowiadania z pogranicza gore, inni chcą zanurzać się w dalekie zakątki skomplikowanych procesów myślowych brutalnych bandziorów i seryjnych morderców. W natłoku podcastów i platform streamingowych, na których znajdują się setki produkcji przybliżających zainteresowanym zmyślone oraz prawdziwe historie, w dalszym ciągu jedną z najlepszych dróg ich doświadczenia pozostają thrillery i książki kryminalne.

Kryminalne książki i thrillery – z jakiej przyczyny czuć niepokój?

Amator powieści kryminalnych i horrorów bez zastanowienia odpowie, że idzie o szybki zastrzyk adrenaliny. Czytając bądź oglądając horrory pragniemy na chwilę pozwolić ponieść się mocnemu uczuciu przerażenia, którego z rzadka doznaje się na co dzień. Współcześnie nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to przeważnie pracą, finansami albo zdrowiem. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, innymi słowy hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Nie bez powodu baśnie braci Grimm oraz Andersena mają częstokroć tak straszny i brutalny wydźwięk – tak historie te uczyły dzieci o zagrożeniach codziennego życia, pokazując im przy okazji, że dobro nie zawsze zwycięża.

Książki thrillery są lepsze niż serial

XXI w. to czas błyskawicznej rozrywki. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią czas, poszukują filmu na wieczór lub mini serialu, którego obejrzenie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Sympatycy klimatycznych kryminałów i thrillerów są niejako rozpieszczani ilością produkcji tego rodzaju, które dostępne są na różnych platformach streamingowych. Co warte zaakcentowania, często te seriale i filmy bazują one na głośnych książkach, jednak ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie zapewnia takiej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, szczególnie opowieść horror lub kryminalną, konsumuje się inaczej niż serial – dłużej, a więc z większą uwagą. W słowie pisanym każdy dialog, opis bądź bohater (a nawet postać z ostatniego planu) wpływa na budowanie klimatu snutej opowieści. Strach wyzwalany jest u czytelnika zazwyczaj niespiesznie, ale umożliwia to precyzyjniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli więc lubisz czytać i znajdujesz na to czas, pozwól sobie napędzić strachu thrillerom, książkom kryminalnym oraz horrorom.

Nasze dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa