Kiszonki z warzyw i nie tylko – przysmak ludzi z całego świata

Kiszonki z warzyw i nie tylko – przysmak ludzi z całego świata

Zamów kiszonki.

Kiszonki są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że sądzimy, iż jest to głównie słowiański rarytas, rzadko przygotowywany w pozostałych regionach świata. Tymczasem domowe kiszonki znane są nie tylko na terenie Europy, ale także w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.

Kiszonki – czyste zdrowie na naszym talerzu

Wedle historyków metoda konserwowania pożywienia poprzez ich zanurzenie w soli, w solance albo w zlewie z octu, znana jest ludziom od przeszło 4 tysiącleci. Proces ten najprawdopodobniej nie wywodzi się nawet z Europy, a z rejonu dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niska kwasowość roztworu, w którym jest ono zanurzone, hamuje rozwój bakterii przyspieszających gnicie. Kilka wieków wstecz był to perfekcyjny sposób, by przedłużyć okres przydatności do spożycia warzyw, mięsa i ryb nawet o kilkadziesiąt tygodni. Stąd też pojawił się zwyczaj przygotowywania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o miesiącach zimowych. Kiszonki od zawsze znane są z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Mają one m.in. sporo witaminy C, dlatego też marynarze statków, które miały w magazynie kiszonki, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Co interesujące, po polsku kwaszonki warzywne nazywa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt przykładowo z pulpy ziemniaczanej i kukurydzy.

Kiszone przetwory warzywne – co się na ogół kisi?

Najczęściej spotykanym warzywem kwaszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni praktycznie w większości rejonów świata, także w Stanach zjednoczonych oraz w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie jest nazbyt popularna. Natomiast pickle są tam bodaj najbardziej lubianym uzupełnieniem hot-dogów, hamburgerów oraz sandwiczy. W Polsce obok ogórka, równie popularne są kwaszone buraki i kapusta, które wykorzystuje się do przygotowania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa można kisić. W innych krajach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, czosnek oraz owoce (np. śliwki), a niekiedy nawet jaja.

Solanka i ocet wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się fundamentem bądź znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby potraw narodowych. Warto wiedzieć, że smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie regionach świata, bowiem zależy on od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. Stąd ogórek przygotowany wedle typowego polskiego przepisu, nie będzie smakował podobnie jak ten wyprodukowany np. w Chinach.

Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]