Co to jest susz konopny i czy produkuje się go w Polsce?

Co to jest susz konopny i czy produkuje się go w Polsce?

W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można zamówić również susz. Licznym osobom nazwa oraz wygląd tego wyrobu w okamgnieniu kojarzy się z nielegalną substancją psychoaktywną. Jednakże susz konopny dostępny w sprzedaży w Polsce, tak jak oleje, zawiera przede wszystkim CBD, ale nie THC (ilość tej substancji – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może wykraczać poza 0,2%).

Z jakich rodzajów konopi produkuje się susz konopny?

Susz konopny powstaje z liści oraz kwiatów konopi, zaaprobowanych do oficjalnej sprzedaży. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż 9 odmian takich konopi włóknistych (to np. konopie Białobrzeskie, Tygra i Wojko), a sama ich hodowla spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród naszych rolników, często stając się istotnym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie włókniste hoduje się dla wielu sektorów przemysłu, np. spożywczego czy nasiennictwa, jednak podlega to urzędowej kontroli, co znaczy, iż rolnik czy też inwestor chcący przystąpić do ich wysiewu musi wcześniej otrzymać zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Co więcej, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo marszałka województwa. Zaletą konopi włóknistych jest to, że można uprawiać je na uprawach krytych, jak i outdoorowych, ale także i na integrujących oba te sposoby uprawach w szklarniach (greenhouse).

Gdzie znaleźć wiarygodne informacje o suszu konopnym?

Dlaczego wytwarzanie suszu konopnego staje się modna w Polsce? Liście i kwiaty konopi przemysłowych, z których otrzymuje się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBDa czy CBDV), ale też terpeny (jak np. Linalol oraz Humulen), które dają poszczególnym ich odmianom oryginalny, łatwo wyczuwalny aromat. Terpeny zawarte w kwiatach konopi siewnych wykorzystywane są w szeregu produktach kosmetycznych i spożywczych.

Ogólnie uważa się, że kannabinoidy mają rozległy wpływ na samopoczucie człowieka, a przez to, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można zastosować jako dodatek do terapii wspomagający zmagania z bólem głowy, reumatyzmem, stresem bądź niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo choroba Huntingtona. Niemało informacji o działaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można przeczytać między innymi w artykułach naukowych dostępnych w bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).