Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Wspaniały blask i oryginalny, jak na topaz, kolor to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od lat cieszy się dużym uznaniem miłośników ozdób. Mimo że na początku możnaby mylnie stwierdzić, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są rezultatem specjalnej technologii produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ gorąca i pokrywany cienką warstwą metalu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Barwy topazu mistycznego

Barwy, które przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od kruszcu, z którym jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż kamień ma purpurowy odcień, niebieski zaś jest skutkiem podgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Szczególnie dobre efekty przynosi wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak już wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Często stosują go zatem do produkcji naszyjników, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się także w pracy. Nie bez znaczenia jest też mnogość kolorów, sprawiająca, że prościej możemy dobrać ozdoby do swojego stroju.