Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych

Chcesz kupić obrączki Kraków? Kliknij tutaj.

Dla wielu ceremonia ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta łączy nowożeńców po wsze czasy, a oznaką ich oddania, miłości i lojalności są obrączki ślubne.

Obrączki – część obrzędu zaślubin od XIII w.

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednak niewielu wie. I chociaż wcześniej miały miejsce przypadki, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak odjeżdżali na wojenne eskapady, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak na przykład na Słowacji, w Meksyku, w Szwecji albo w Brazylii, zakłada się je na lewą rękę, gdzie podług staroświeckich przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz mierzą obrączki ślubne razem, jednocześnie zwyczaj rekomenduje, iż przyszła żona nie powinna finansować ich zakupu, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – wygraweruj imiona małżonka, cytat lub datę ślubu

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowaną estetyką. Przez wiele wieków sporządzano je z różnorodnych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak miedź lub mosiądz) uosabiające siłę uczucia. Współcześnie do ich wykonania używa się przeważnie platyny oraz złota, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Rzecz jasna, ozdabia się je często kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej nabywane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch typów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, świadczą też często usługę ich grawerowania. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też ważny dla młodej pary cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]