Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w silnik DC.

Masa sprzętów, których używamy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, duże bądź niewielkie, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób życia oraz pracy, tymczasem statystyczny człowiek zazwyczaj nie wie, z jakich podzespołów złożone są ani jak pracują te silniki.

Silnik DC – dokonanie cenionych innowatorów XIX w.

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich opracowania, następujących ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w wszelkiego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki najlepszych naukowców połowy XIX w., takich jak między innymi Michael Faraday, Thomas Davenport czy Gaston Planté. Silniki elektryczne DC składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, wirnika, statora, komutatora oraz szczotek. Obecnie powszechnie wykorzystywane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są po prostu lubiane za swoją niezawodność, a także bezszelestne działanie.

Gdzie stosuje się silniki DC?

Powiedzieć, iż silniki elektryczne na prąd stały są używane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD bądź korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem samochodzików i pociągów sterowanych na odległość, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które zapewne kupimy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w licznych gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż to one napędzają tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Z silników DC korzystają też entuzjaści elektroniki do realizacji własnych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach hobbystycznych oraz z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od najlepszych światowych producentów.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]