Dalsze informacje o motoreduktorze.
Motoreduktor to po prostu zintegrowane połączenie silnika elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.
Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania
Motoreduktory umożliwiają efektywne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w licznych funkcjach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni nigdy nie będzie 100%, wobec tego zawsze powstaje nieznaczna dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Główną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów danego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nawet miesięcy, na pracochłonne obliczenia oraz testy różnych zestawów elementów. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do znacznych, umiarkowanych bądź lekkich obciążeń, jak również do krótkotrwałego albo długotrwałego czasu pracy.
W motoreduktorach, w których wykorzystano wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.
Motoreduktory – stosowane w każdej gałęzi gospodarki
Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem kilku rodzajów silników (BLDC, AC, DC oraz bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).
Brak zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź transport, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, takie jak kolejki górskie, linie produkcyjne, dachy ruchome czy wertykulatory. Szerokie zróżnicowanie ich wielkości, mocy oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, że liczbę możliwych zestawów, które dzisiaj oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale zasadniczo w milionach.
Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]