Fora dla fotografów

W internecie znajdziemy wiele polskojęzycznych fotograficznych for dyskusyjnych, jednak tylko niewielka część z nich może być uznana za warte uwagi. Te warte uwagi to te, które są odwiedzane przez dużą liczbę użytkowników i na których toczą się ciekawe dyskusje. Można je podzielić na dwie kategorie, te dotyczące sprzętu oraz te dotyczące ogólnych spraw związanych z fotografią.

Aktywność na uznanych w branży forach, to idealny sposób na budowanie własnej marki oraz możliwość wymiany doświadczeń, oraz uzyskania wsparcia od dużo bardziej doświadczonych specjalistów z tej dziedziny.

Aby uczestniczyć w życiu określonego forum, wystarczy się zarejestrować. Zazwyczaj dobrym zwyczajem jest napisanie kilku słów o sobie w dziale przeznaczonym do powitań nowych użytkowników. Pamiętajmy, że nie ilość napisanych przez nas postów będzie miała znaczenie na to, jak będziemy odbierani przez społeczność, ale ich wartość merytoryczna. Na samym początku powinniśmy włączyć się do dyskusji, w których możemy wnieść odrobinę swojej wiedzy lub nowe spojrzenie na dany temat. Pamiętajmy jednak o kilku kluczowych zasadach. Zapoznajmy się z zasadami panującymi na forum oraz oceńmy, które osoby cieszą się uznaniem, a które są traktowane jako „szkodniki” niewnoszące nic do dyskusji a często prowokujące kłótnie. Nie zadawajmy pytań, nie upewniwszy się wcześniej za pomocą forumowej wyszukiwarki, że temat taki już nie został omówiony i nie ma tam satysfakcjonującej nas odpowiedzi. Nie odnawiajmy tematów, które zostały zakończone znaczny czas temu poprzez dodawanie do nich odpowiedzi. Nawet jeśli nasze uwagi są wartościowe, to temat dawno został zakończony i mało kto będzie chciał podejmować dyskusję ponownie. Często lepszym pomysłem jest założenie nowego wątku dotyczącego pokrewnego tematu.

Dzielmy się swoimi pracami, postarajmy się zaprezentować własną osobę, wiedzę, doświadczenie. Im lepiej damy się poznać tym lepiej będziemy odbierani przez społeczność. Nie bójmy się własnej niewiedzy, braku doświadczenia, również po to jesteśmy na forum, aby zdobywać wiedzę. Nie ma nic gorszego, jak wykazanie się „wiedzą”, której nie posiadamy i okaże się ona błędną, a jeśli już tak się zdarzy, to nie bójmy się przyznać do błędu. Nie musisz udawać mistrza, a właściwie nie powinieneś. Bardziej doświadczeni użytkownicy zorientują się w twoim pozoranctwie i jeśli uznają, że wynika ono z arogancji, z prawdziwą przyjemnością doprowadzą do sytuacji, w której zostaniesz ośmieszony.

22 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *